22 listopada 2017

„Badania, Rozwój, Innowacje w podatkach, rachunkowości i biznesie” – relacja z konferencji zawodowej

We wtorek, 24 października br.odbyła się konferencja zorganizowana przez  Oddział Terenowy w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.  Na spotkaniu została poruszana tematyka niezwykle istotna w obecnej i przyszłej gospodarce.

 

Przedmiotem wystąpień prelegentów, zgodnie z tytułem, były innowacje oraz działalność zmierzająca do ich wytworzenia – ujęte w różnych aspektach. Sposób aranżacji wystąpień ekspertów również można nazwać innowacyjnym.

 

Konferencję otworzył Grzegorz Bosy, Członek Zarządu Oddziału Terenowego SKwP w Poznaniu. Po jego inauguracji i powitaniu zgromadzonych gości, głos zabrał Piotr Hans, Członek Zarządu Głównego oraz Zarządu Oddziału Wielkopolskiego SKwP.

— Trzeba skupić się na człowieku. W centrum wszystkich innowacji są ludzie – mówił Piotr Hans, tłumacząc niecodzienną aranżację auli,w, której już za chwilę wygłoszone miały zostać prelekcje.
— Dlatego chcieliśmy trochę wyrwać ze strefy komfortu naszych prelegentów. Podobnie, jak państwo, oni również nie wiedzieli, że aula tak będzie wyglądać – wyjaśnił publiczności aranżację przestrzeni z miejscem dla prelegenta na samym środku, otoczonym widownią z dwóch stron.

 

Drugą innowacją konferencyjną były pytania ankietowe, zadawane publiczności po każdym z wystąpień. Uczestnicy mogli udzielić odpowiedzi bezpośrednio z sali, otwierając ankiety online w swoich smartfonach. Wzbudziły one spore zaciekawienie wśród zgromadzonych słuchaczy.

 

Konferencja podzielona była na dwie części – pierwsza część spotkania została poświęcona wykorzystaniu nauki w biznesie, zagadnieniom komercjalizacji wyników badań naukowych oraz finansowaniu projektów innowacyjnych i rozwojowych.  W drugiej przedstawione zostały praktyczne aspekty rozliczania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw, związane z rachunkowością i podatkami.

 

Jak przekonywali w prelekcji otwierającej część merytoryczną konferencji, Piotr Nędzewicz i Jan Chełkowski z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT), nie należy się bać naukowców i ich pomysłów. Współpraca firm ze środowiskiem naukowym może przynieść obu stronom wiele korzyści, o ile współpracujące strony będą przestrzegały pewnych reguł, które prelegenci w syntetyczny sposób przedstawili posługując się case study projektów realizowanych przez PPNT. Przedmiot wystąpienia wpisał się dobrze w potrzeby słuchaczy, bowiem do tej pory większość uczestników ankiety prowadzonej podczas konferencji nie miała do czynienia z jednostkami naukowymi.

 

Wątek współpracy pomiędzy podmiotami komercyjnymi a instytucjami naukowymi kontynuowany był przez dr Monikę A. Górską z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

 

Z wystąpienia Wojciecha Krywulta z Banku Pekao słuchacze dowiedzieli się o kilku sposobach na finansowanie projektów innowacyjnych w okresie poprzedzającym uzyskanie środków z instytucji finansujących dotacje. Ekspert banku zademonstrował kilka możliwych scenariuszy na finansowanie oraz zwrócił uwagę na istotną kwestię, mianowicie stopniowe odchodzenie przez Unię Europejską od finansowania bezzwrotnego.

 

Pod koniec tego wystąpienia wywiązała się dyskusja między bankowcem a jego przedmówcą, czyli mecenas Górską. Dotyczyła ona możliwości zabezpieczania finansowania projektu na prawach własności intelektualnej (np. prawach do znaków towarowych). Warto prześledzić ją w całości w nagraniu z konferencji, dostępnym na profilu SKwP Poznań na Facebooku (I część transmisji, czas: 58:16  https://www.facebook.com/skwp.poznan/).

 

Po krótkiej przerwie, drugą część konferencji rozpoczął Pan Łukasz Motała  z firmy audytorskiej 4AUDYT, będącego również Członkiem Zarządu Oddziału Wielkopolskiego SKwP i wykładowcą kursów organizowanych przez SKwP. W swojej prezentacji pt. Badania i rozwój w prawie bilansowym a zasada rzetelnego obrazu podkreślił on istotne kwestie związane z podejściem menedżerskim w świetle możliwości ujmowania prac z obszaru B+R w sprawozdawczości finansowej.
Istotnym problemem, na który zwrócił uwagę ekspert SKwP jest motywacja do podejmowania prac rozwojowych przez menedżerów, których wynagrodzenia są bardzo często powiązane z wynikiem finansowym przedsiębiorstwa.

 

Pointę konferencji stanowiła prelekcja Piotra Lissa z firmy RSM Poland. Zgodnie z obietnicą zawartą w temacie wystąpienia – Ulga na działalność badawczo-rozwojową – doświadczenia praktyczne, słuchacze otrzymali garść informacji związanych z możliwościami, które już istnieją lub zostaną wprowadzone od stycznia 2018 r. w zakresie rozliczania działań B+R w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.

 

Tematyka konferencji przyciągnęła widownię w liczbie blisko 100 osób, które osobiście zjawiły się w siedzibie Centrum Edukacji SKwP przy ul. Ziębickiej 18 w Poznaniu, gdzie odbywało się wydarzenie. Natomiast niemal 1300 kolejnych osób obejrzało wystąpienia dzięki transmisji na żywo przeprowadzonej na facebookowym profilu SKwP Poznań. To też innowacja. Nagrania z transmisji są w dalszym ciągu dostępne na profilu SKwP pod poniższymi linkami:

 

https://www.facebook.com/skwp.poznan/videos/1716125148411859/
https://www.facebook.com/skwp.poznan/videos/1716246915066349/

 

Miłym akcentem dla przybyłych gości i słuchaczy było losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów konferencji (w tym naszą Spółkę), które odbyło się na zakończenie spotkania.

 

 

Partnerzy Merytoryczni konferencji:

RSM-poland

4audyt

graffiti-sa

Partnerzy:

wzpl

ffr

Relacja fotograficzna:

59f6eaf9eb7e7

59f6eba42d16d

59f6eba7cccfb

59f6ebade1373

59f6ebb16c22f

59f6ebb2a158d

wróć