9 lutego 2018

Konferencja „Finansowanie rozwoju firm – nowe możliwości w 2018 roku”

W 2018 roku uruchomione zostaną nowe narzędzia finansowania rozwoju firm, które będą służyły wsparciu innowacyjności, badań, ciągłego udoskonalania produktów i usług. Uczestnicy konferencji, organizowanej przez Poznański Park Naukowo – Technologiczny, mieli okazję bliżej poznać powyższe narzędzia już na początku lutego bieżącego roku.

Konferencja odbyła się dnia 6 lutego 2018 r. w godzinach 10.00 – 14.30 w budynku H Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, który mieści się przy ulicy Rubieży 46. W trakcie spotkania „Finansowanie rozwoju firm – nowe możliwości w 2018 roku”, przedsiębiorcy, którym dedykowane było spotkanie, mieli okazję dowiedzieć się:

  • Jak odliczyć koszt prac badawczych i/lub rozwojowych od podatku?
  • Jak praktycznie podejść do aplikowania o pieniądze (pożyczka, dotacje)?
  • O aktualnie dostępnych narzędziach finansowania rozwoju przedsiębiorstwa.
  • O tym, co kryje się pod szerokim terminem „B+R” i czy faktycznie są to tylko  badania w laboratoriach?
  • Kto może skorzystać finansowo na prowadzeniu prac badawczych i/lub rozwojowych?
  • Jak skutecznie pozyskać inwestora kapitałowego i dobrze wyjść na współpracy z nim?

Udział w konferencji był bezpłatny i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców. Po porannej kawie, przybyłych gości powitała Pani Justyna Cięgotura z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego.

Następnie przybyli na konferencję wysłuchali pierwszego wykładu Pana Piotra Nędzewicza z PPNT o „Wdrażaniu nowych projektów”. Pan Łukasz Motał, prezes firmy audytorskiej 4AUDYT sp. z o.o., będący również Członkiem Zarządu Oddziału Wielkopolskiego SKwP i wykładowcą kursów organizowanych przez SKwP, zapoznał zgromadzonych z tematem „Innowacje wg. prawa bilansowego, a rzetelny obraz”.

Kolejne wystąpienia dotyczyły tematyki finansowania oraz czerpania korzyści finansowych z działalności B+R. Pani Katarzyna Wlaź (PPNT) przedstawiła zgromadzonym zagadnienie finansowania kapitałowego we wczesnym etapie rozwoju. Pan Bartłomiej Walczak oraz Pan Michał Wujewski (PPNT) zajęli się tematyką funduszy europejskich, które mogą być źródłem finansowania innowacji. Pan Piotr Liss z firmy RSM Poland przedstawił zagadnienie „Ulga na B+R”, natomiast Pan Jarosław Nowak, z Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. kontynuował temat w wystąpieniu „Pożyczki na B+R” oraz odpowiadając na pytanie, czy pożyczki na B+R są opłacalne.

W drugiej części konferencji odbyła się sesja pytań i odpowiedzi, zgromadzeni mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi B+R w praktyce jak również wziąć udział w rozmowach z ekspertami. Na pytania przedsiębiorców odpowiadali eksperci z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, firmy doradczej RSM Poland, Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.finansowanie_2019

wróć